Fryderyk Nietsche

Co cię porusza, boli, cieszy
Arleta
Posty: 514
Rejestracja: 25 lis 2010, 10:05
Lokalizacja: Katowice

Re: Fryderyk Nietsche

Post autor: Arleta » 10 lip 2012, 07:16

ParamatmaDas pisze: Jego filozfia to dazenie do rozwoju czloieka. Na nieszczsie wielu ludzi pomieszalo te pojecia wlasnie pod wpywem Hiltera. To doladnie tak jak se sfastyka i tym ze Hilter sie intswal wedami itp. No ale to kfestja raczj uprzedzen niz kogos kto byl calym soba przewcko Niemcom jako takim.
Myślę, że dobry będzie tutaj cytat z Biblii: "Po ich owocach poznacie ich" (czy jakoś tak). Efekty działalności tego filozofa były po prostu straszne. Na pewno nie było zamiarem Nietschego, żeby Hitler wykorzystał jego filozofię. Ale jednak tak się stało. Tak samo nie było zamiarem Woltera, żeby spowodować zbrodnie Rewolucji Francuskiej, ani nie było zamiarem Marxa, żeby stworzyć gułagi w stalinowskiej Rosji.

Jednak faktem jest, że to teorie tych filozofów przyczyniły się do największych zbrodni i cierpień ludzkości. Głupie filozofie głupich, uwarunkowanych ludzi, którzy nie znają Boga (Nietsche napisał "Bóg nie żyje") zawsze muszą dać taki rezultat. Dlatego nazywanie Nietschego "geniuszem" jest sporą przesadą. Był po prostu głupim, zagubionym i chorym człowiekiem, nienawidzącym chrześcijaństwa (które przecież jest o wiele lepsze od jego teorii) i uwikłanym w jakieś mętne pseudo-pogańskie mrzonki.
Najważniejszy jest człowiek, a nie idea.

machu
Posty: 32
Rejestracja: 25 kwie 2011, 18:40

Re: Fryderyk Nietsche

Post autor: machu » 10 lip 2012, 09:48

ale obwinianie ich za zbrodnie innych jest nie fair. filozofia Nietschego tak naprawde nie miala nic wspolnego z teoria nazistow.

stwierdzenie "Bog nie zyje" jest wyrwanym z kontekstu zdaniem, a tak nie mozna robic, bo kazdemu by mozna cos przypisac.
on bardzo mocno krytykowal wszelki materializm w swoich dzielach, i probowal namowic ludzi do rozowju wewnetrznego, co rowniez robi filozofia wedyjska.

Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Fryderyk Nietsche

Post autor: Vaisnava-Krpa » 10 lip 2012, 10:22

Machu napisał:
stwierdzenie "Bog nie zyje" jest wyrwanym z kontekstu zdaniem, a tak nie mozna robic, bo kazdemu by mozna cos przypisac.
Obrazek


:D
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Fryderyk Nietsche

Post autor: trigi » 10 lip 2012, 11:07

Umysł dreczony syfilisem tworzy różne fantasmagorie a to zaforyzmowane niektóre:

-Bądźcie dla siebie mili. +
-Ubierajcie się cieplutko. +
-Widzę martwych ludzi. ?
-Pomagajcie sąsiadom. +
-Niech mi ktoś nocnik poda. ?
-Chciałem dobrze. +
-Racja jest jak pupcia, każdy ma swoją. +
-Fajnie być Polakiem. +
napewno wyrane z kontekstu ale opatrzone wpisem "Nietzsche zawsze powtarzał"
http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Fryderyk_Nietzsche
Nietzsche nie lubił ludzi różnych od niego. Jako że cierpiał na schizofrenię, krótkowzroczność oraz płaskostopie, nie lubił większej części "normalnego" niemieckiego społeczeństwa.

Podejrzewam edytora wpisu na wiki o lekką stronniczość (brakuje jeszcze kilku gwożdzi programu jak pedofilia i cośtamcośtam), jak tu nie być negatywnie nastawionym do gościa który wielokrotnie twierdzi ze fajnie jest być Polakiem?! Ciekawe jak czesto powtarzał : "chciałem dobrze",chyba po tym jak mówił jak fajnie jest być Polakiem.ups... Na szczeście jest jeszcze obiektywna , absolutna racja.

ParamatmaDas
Posty: 619
Rejestracja: 16 maja 2012, 04:06

Re: Fryderyk Nietsche

Post autor: ParamatmaDas » 10 lip 2012, 16:51

Tak to jest jak sie rozmwia z kims kto albo sie nie zna na czyms albo tez jest uprzedzony. Zapewne tak musza sie czuc bhaktowie rozwijacy z Michaela Pawlik. Wiec w skrucie jeszcze raz;

1. Filofia Nietchego nie ma nic wspolnego z nazizmem. Jelsi bym byl w stanie zarzucic komus gupote to nie dla Nietchego tylko dla kogos kto by uznal ze w jakikowiek sposb jest ona pokrewna Nazizmowi. Przklad podalem sfastyki. Sfastyka w Indiach jest na kazdym domu od tysiecy lat. To ze Hilter uzyl swafstyke nie umnijsza jej ani troche. Tak samo jak to ze Hilter ponc byl wegetajninem. Wogle to przez takie argumnty czuje sie jak w przdszkolu.

2. Choroba psychiczna nie jest dowdem zlej filozfii. Mozna zachrowac psychicznie bedac geniuszem lub polglowkiem.

3. Syfilis- nie wiadomo bylo jaka byla to choroba. Niektrzy biografiowie twrdza ze nitche umarl nie majac zadnej kobiety inni trwrdza ze mial tylko jedna. Jeszcze inni ze sie bal kobiet. Sugestja ze Sufilis a wiec rozwiazlosc itp/


Ogilnie jak zawsze jestm pod wrazniem pewnosci ludzi i checi pognibinia kogos w czasie kiedy ignorncja w temacie nawpewno pomaga w tej pewnosci. Wiele razy pada slowo GUPI, ale ja bym uzyl je gdzie indziej. Ludzie ktrzy wypowadaja sie nie znajac zbyt wielu danych. Przeciez slowo GLUPI ma -swoja definicjie, i wtedy sie sprawdza jesli ktos wypenia te definicjie. A nie wtedy gdy ktos ze zloscia powie te slowa. To chodzi o fakty a nie o emocjie.

4.
Bog umarl- slowa Nietchegio wyrwane z kontekstu. Gosc mial zupelnie co innego na mysli ale w takich warnkach az sie odechciewa tmaczyc:) Jelsi ktos bedzie chcial dajcie znac moze cos napisze o co chdzilo.

ParamatmaDas
Posty: 619
Rejestracja: 16 maja 2012, 04:06

Re: Fryderyk Nietsche

Post autor: ParamatmaDas » 10 lip 2012, 16:55

ps. Jest taka ksiazka "WEDA" w ktrej sa zawarte rozmwy Prabhupada z uczniami na temat znanych filzfow zachdnich. Kazdy rozdzial o czyms innym; Platon, Sokrates, Marks, Mill, i wielu innych. Polecam.

Arleta
Posty: 514
Rejestracja: 25 lis 2010, 10:05
Lokalizacja: Katowice

Re: Fryderyk Nietsche

Post autor: Arleta » 10 lip 2012, 20:43

Ale chwileczkę.... Czy ktoś z bhaktów naprawdę czytał dokładnie dzieła Nietschego? Czy to tylko taka dyskusja teoretyczna?
Najważniejszy jest człowiek, a nie idea.

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Fryderyk Nietsche

Post autor: trigi » 10 lip 2012, 20:49

ParamatmaDas pisze: 2. Choroba psychiczna nie jest dowdem zlej filozfii. Mozna zachrowac psychicznie bedac geniuszem lub polglowkiem.
3. Syfilis- nie wiadomo bylo jaka byla to choroba. Niektrzy biografiowie twrdza ze nitche umarl nie majac zadnej kobiety inni trwrdza ze mial tylko jedna. Jeszcze inni ze sie bal kobiet. Sugestja ze Sufilis a wiec rozwiazlosc itp/
.
Mówiąc za siebie:
2. chory czy zdrowy dla mnie zaden autorytet i szkoda juz czasu.
3. Nie musiał mieć kobiety, aby złapać syfa. Wiki przecież nie kłamie, jak chory to chory.
Ja pisałem troche z ironią bo ani grzeje ani ziebi mnie Nicze, zakończę jego powiedzonkiem:
Racja jest jak pupcia, każdy ma swoją. - a w tle brzmi Kaisermarsch :wink:(powiedzonko sugeruje ze silnych argumentów to nie uzywał w dyskusji, kazdy rozchodził sie nieprzekonany )
Arleta pisze:Ale chwileczkę.... Czy ktoś z bhaktów naprawdę czytał dokładnie dzieła Nietschego? Czy to tylko taka dyskusja teoretyczna?
Nie czytałem, ale na czuja chyba Seneka lepszy.I tak sie nie zmuszę do czytania.

ParamatmaDas
Posty: 619
Rejestracja: 16 maja 2012, 04:06

Re: Fryderyk Nietsche

Post autor: ParamatmaDas » 10 lip 2012, 20:59

Jest taka anegdota. Znajomi zabrali Nitchego do domu pubicznego. On poszedl i w cholu zobaczyl fortepian. Z nastwiniem fizfocznym usiadl i zaczol grac na klawiszach. Na piplicie stala lampka wina. Zaczol pic. Zarazil sie jakas choroba. Wyszedl nie skozrstwaszy z uslug przybutku. MIal pecha. Wdlug niektrzych biografii to nie byla ta horoba o ktrej piszesz.

Zrszta. Szczrerze- nie wypada o takich rzeczach pisac miedzy bhaktami. Skupmy si ena tym co chcial przekazac. Nie na wypaczniach jego filozfii. Nie patrzymy tez na to ze ktos nie zrozumial jego mysli. Czytajmy tego co rozmieli itp.

Owszem czytalem co nieco. OWszem mam wiele uwag, i z wieloma rzeczami sie nie zgadzam. Z jego krytyka chzrejstwa np ale napewno moje uwagi nie sa tego typu ze byl chory lub ze Hitler zle zrozumial jego ksiazki.

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Fryderyk Nietsche

Post autor: trigi » 10 lip 2012, 21:05

Ta, jasne ! Tak samo KK tłumaczył to że Kardynał Danielou opuscił ciało w łóżku z panią lekkich obyczajów, oczywiście w przybytku rozpusty. On tylko zanosił pieniądze biednej nieszczęsnicy, aby mogła pomóc wyjść z więżnia swojemu gachowi. Litości....... :D
Zapewne jeszcze tak naprawde był wege, jedyny raz zamoczył dziubka w winie i taki pech!, zmawiał zdrowaśki, ćwiczył joge, 5x dziennie składał pokłony Allahowi i przeprowadzał staruszki przez ulice pełne końskich odchodów.
Za młodu cięzko pracował od 5 roku zycia i nie dostawał cukierków, bo oprócz Hitlera nie rozumieli go nawet rodzice.

Cosik jeszcze:
Idziesz do kobiet? Nie zapomnij bicza! Du gehst zu Frauen? Vergiss die Peitsche nicht! (niem.)
(no i jeszcze swojej butelczyny i szklaneczki,doswiadczony widać)
Życie jest zdrojem rozkoszy; ale tam, gdzie pije zeń motłoch, zatrute są wszystkie studnie.
(to chyba nie o Polakach?)
A przecie przodkowie moi byli szlachtą polską: stąd to posiadam we krwi wiele instynktów rasowych.
Żonaty filozof należy do komedii – to moje twierdzenie. (Niczowatego)
Kobieta jest drugim błędem Boga. Das Weib war der zweite Fehlgriff Gottes. (niem.)
Kogóż najbardziej nienawidzę wśród dzisiejszej hołoty? Socjalistycznej hołoty, apostołów-czandalów, którzy podkopują instynkt, ochotę, uczucie zadowolenia robotnika ze swego małego istnienia – którzy zawistnym go czynią, którzy zemsty go uczą... Krzywda nie leży nigdy w nierówności praw, leży w roszczeniu sobie „równych” praw.
(Hitler zrozumiał to b.dobrze)
Są dnie, kiedy nawiedza mnie uczucie, czarniejsze niż najczarniejsza melancholia – pogarda ludzi.
Co było dotąd największym przeciw istnieniu zarzutem? Bóg...
Kobieta jest niewymownie gorsza do mężczyzny, także mędrsza; dobroć w kobiecie jest już formą zwyrodnienia.
Reszta dla zapalonych:
http://pl.wikiquote.org/wiki/Fryderyk_Nietzsche
Lepiej go nie rozumieć.
Ostatnio zmieniony 10 lip 2012, 21:46 przez trigi, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ