UWAGA LYONESS!

Co cię porusza, boli, cieszy
Arleta
Posty: 514
Rejestracja: 25 lis 2010, 10:05
Lokalizacja: Katowice

Re: UWAGA LYONESS!

Post autor: Arleta » 02 cze 2012, 00:24

Mathura pisze: Gdyby ktoś wszedł tu na forum i napisał "UWAGA HARE KRYSZNA"
A potem stwierdził: ja to się nie znam, ale te Hare Kryszna to jakaś podejrzana organizacja. Pod przykrywką szerzenia miłości do Boga, prowadzi jakieś niejasną działalność. Nie wiadomo skąd biorą pieniądze. Kto to wszystko finansuje? Przeciwko temu Ruchowi było wiele spraw o malwersacje, krzywdzenie, nadużycia. Są na to dowody. Poczytajcie w Internecie opinie ludzi o tym Ruchu. Eksperci od sekt również nie jedno mogą powiedzieć.Co to w ogóle jest. Ich filozofia jest jakaś podejrzana. Rodzina to ciemna studnia, a dzieci to odchody. Jak tak można nazywać swoich bliskich? Kto zezwala na działalność takiej organizacji? Itd itp. Można by wyprodukować mnóstwo podobnie brzmiących zarzutów i bez większego wysiłku potwierdzić je cytatami z książek.

Jaka byłaby Wasza reakcja? Nie trudno się domyśleć. ktoś się nie zna i banialuki wypisuje..
Ale to nie są banialuki. Takie rzeczy się naprawdę zdarzały w ISKCONie i lepiej o tym mówić, niż udawać, że tego nie było. Ludzie są tylko ludźmi i robią błędy. Nawet jeśli te błędy wynikają z najszlachetniejszych intencji. Jeżeli się o takich problemach nie mówi- to pojawią się znowu.

Rozumiem też ludzi, którzy nieufnie podchodzą do Hare Kryszna. Jest to organizacja obca, tajemnicza, bardzo wymagająca i bardzo angażująca swoich wyznawców. Łatwiej jest chodzić do kościoła, który niewiele daje, ale i niewiele wymaga. Nie powoduje alienacji od społeczeństwa i rodziny. Nie zmusza do stałego wysiłku fizycznego i umysłowego. Po co się męczyć dodatkowo?

Jedna moja dawna koleżanka powiedziała: "Hare Kryszna wygląda i działa jak firma. Rywalizacja, konkurencja, zachęcanie do osiągania wyników- to widzi się wszędzie. Po co mam pracować za darmo dla kolejnej firmy? Wystarczy jak męczę się w swojej za nędzną pensję." Taka jest opinia ogromnej większości ludzi i z materialistycznego punktu widzenia jest to opinia całkowicie uzasadniona.

Firmy rzeczywiście posługują się niektórymi metodami zapożyczonymi z religii, aby związać ze sobą ludzi i nakłonić ich do pracy dla siebie. Przykładem jest wspomniany Amway.
Mathura pisze: Koleżanka jest członkiem Lyoness i ma kartę Lyoness. Zatwierdza nią zakup w czytniku Lyoness jaki podaje jej sprzedawca. Obie zapłaciliście po tyle samo, po 100 zł. Ale na konto Twojej koleżanki wróciło 5 zł. Jest to upust/prowizja, jaki otrzymała koleżanka za to, że jest członkiem wspólnoty Lyoness. Ona zapłaciła mniej. Zaoszczędziła. Widzisz tu jakiś przekręt? To podejrzane? Będziesz podejrzewała koleżankę o branie udziału w jakichś niejasnych interesach?
Nie znam dokładnie Lyoness, ale zetknęłam się z podobnymi firmami i nie podoba mi się zasada na jakiej działają. Wolę unikać takich firm. Nie podoba mi się to, że zachęcają do robienia zakupów. Łatwo przekroczyć granicę między tym, co absolutnie konieczne, a tym co już jest niepotrzebne i zbędne. A celem tej firmy jest nakłanianie do nadmiernej i niepotrzebnej konsumpcji. Pomijając dodatkowe metody rekrutacji i zachęt finansowych. Jeżeli Lyoness nakłoniła moją koleżankę do namawiania mnie do zakupów- to jest niewątpliwie złe. Bo do koniecznych zakupów namowy są niepotrzebne. A nakręcanie materialistycznej konsumpcji towarów- to chyba nie jest odpowiednie zajęcie.
Mathura pisze:Jeśli bhaktowie lecą do Indii i szukają taniego połączenia, i wybierają te tańsze a nie droższe, to jest to podejrzane?
To jest słuszne, bo starają się zaoszczędzić. Ale Lyoness zachęca do nadmiernych wydatków i konsumpcji wmawiając, że poprzez takie działanie będziemy zarabiali i oszczędzali. A to już nosi cechy oszustwa. Np. gdyby jeden z bhaktów przekonał pozostałych, żeby kupili droższe bilety, za co on dostał zniżkę. Czyli dostał premię za namówienie kolegów do niekorzystnego zakupu biletów.

Na podobnej zasadzie działają też hipermarkety, podsuwając swoim klientom różne "superokazje", czyli niepotrzebne rzeczy, których zakup wytwarza w nas iluzję oszczędności i zaradności. I właśnie z tej nadmiernej i niepotrzebnej konsumpcji pochodzi część zysków Lyoness. A pozostała część bierze się z wkładów naiwnych "udziałowców" tej firmy. Lyoness wygląda na kolejną sprytną pułapkę Mayi. Ja nie jestem tak duchowo mocna jak Ty Prabhu i wolę nie narażać się na takie sytuacje. Ale osoba silna i w pełni kontrolująca sytuację pewnie może jakieś korzyści dla siebie osiągnąć w Lyoness.
Najważniejszy jest człowiek, a nie idea.

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: UWAGA LYONESS!

Post autor: trigi » 02 cze 2012, 10:32

Purnaprajna pisze:A tak na marginesie, to miałem kiedyś Prezydenta Świątyni, który był członkiem Herbalife. Oczywiście został on wprowadzony do "koła wtajemniczonych" przez ucznia Prabhupada, który specjalnie przyjechał do Grecji z Anglii, aby nas zwerbować. Wszystko na jakiś czas się zawaliło, bo zamiast o Krysznie, to mówił gościom na uczcie niedzielnej o korzyściach wynikających z Herbalife.
Nazwałbym to swoista rasa-bhasa, mieszanie HK do materialistycznych celów, lub tez wycieranie sobie (będę kulturalny) ust bhakti yogą.
Purnaprajna pisze:W Lyoness zaczynasz oszczędzać po zakupieniu 1800 sukienek. Bez Lyoness, kupujesz potrzebną żonie sukienkę za 100 zł, a zaoszczędzone w ten sposób pozostałe 8900zł, wkładasz do świnki skarbonki. No chyba, że masz 90 żon, to wtedy warto pomyśleć. :)
Dlatego nie bądźmy naiwni. Zawsze znajdą się bhaktowie, którzy dla osiągnięcia własnej, prywatnej korzyści, użyją pseudo świadomych Kryszny sztuczek, aby uzyskać korzyść z innych bhaktów, a co gorsza z całej organizacji. Lyoness wydaje się jeszcze lepszą do tego okazją, niż Herbalife lub Amway, bo atutową kartą jest tzw. "oszczędność" przy zakupach, oczywiście przemilczając fakt istnienia piramidy finansowej, gdzie odsetki z zakupów, będą trafiać do prywatnej kieszeni tych bhaktów.
Jestem troche zdziwiony jaki jest tego cel:
Seeking a Wife
I am a long time initiate since 1971, Chicago. I have never lived in an ISKCON Temple so live and enjoy life free, easy, and without politics or rank and file. I am seeking a young wife, especially if from Ukraine or Russia. Please be chaste and physically fit. I am a world class athlete, strong and healthy.
Ogłoszenie o poszukiwaniu młodej fit zony z Ukrainy bądż Rosji przez 50-60latka nawet w swietnej formie trochę stoi w opozycji do tego co Śrila Prabhupada chciał, aby 50letni mężczyzna robił. Oczywiście wolno mu, ale po co mówić ze jest sie staroinicjowanym? Można to po prostu pominąć, wspominając o super formie, domniemanym ranczo w Texasie i tego tam takich rzeczach.

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: UWAGA LYONESS!

Post autor: Vaisnava-Krpa » 02 cze 2012, 14:38

Dhanesvara Prabhu, Kraków 26.07.2009

Duchowa Ekonomia / Spiritual Economy

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... IX5L-WCX9o#!


Mimo, że wiele rzeczy przyszło na Zachód z Indii, to pieniądze nie przyszły do nas z Indii:

Dharma i Warnaśrama a Wolność i Niezależność

http://www.youtube.com/watch?v=YAbsOucv ... plpp_video

http://www.youtube.com/watch?v=1vOLjMIK ... plpp_video
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

romar1
Posty: 43
Rejestracja: 26 gru 2008, 15:47

Re: UWAGA LYONESS!

Post autor: romar1 » 02 cze 2012, 15:51

pozwole sobie napisać coś z własnego doświadczenia odnośnie takich - podobnych firm noszących znamiona [ bądź faktycznie nimi są ] piramid finansowych.

w firmie w której pracowałem zaczęło się chyba od jednej osoby , która wprowadziła do biznesu inne osoby.Po kilku miesiącach tygodniach wszyscy byli skłócenia ze sobą .Stali się wrogami. Z wzajemnymi pretensjami etc etc .

firmy bazujące na mlm moga zrobić dla nas jeno - wciągnąć nas mocno w materialne uwarunkowania.

Nie jestem bhaktą inicjowanym , ale z tego co tu piszecie tacy bhaktowie uczestniczą w tym przedsięwzięciu - w jakiś sposób mnie to przeraziło.

Im mniej masz tym lepie.

ParamatmaDas
Posty: 619
Rejestracja: 16 maja 2012, 04:06

Re: UWAGA LYONESS!

Post autor: ParamatmaDas » 03 cze 2012, 15:25

Mysle ze takie rzeczy nalezy jak najszyciej "ukrucic" chocby z tego wzgedu ze w razie nie powdznia (hazadr) dobre imie bhaktow moze legnac w gruzach/ POzatym to naprawde trudno robic nowych bhaktow a takie zdazenia moga byc pozywko dla umyslu i zniechecac do zycia duchowego. Juz nie mowiac o tym ze ktos moze popelniac obrazy wobec bhaktow mahardzow swamich. Nie kazdy ma rozeznanie/ Dbajac wiec o nowe osoby jak i bhaktow mozna o tym myslec/.


wiadomo oczywscie ze zarzadzajacy kazdej organizacji duchowej musza jakos zarzadzac pienidzmy budynkami itp. I zalkadamy ze staraja sie to robic jak najlepij, bo oni sami tez wierza w misjie Prabhupada i Caitani/. Kazda organizacja duchowa ma ten aspekt materjany. Dlatego napewno trdno jest doradzac co dokadnie maja robic ale napewni doradzic mozna rozwage.

Tutaj tez mamy przklad ze w naszym towarzystwie te rzeczy sa jak widac w miare odtwarcie rozwazane. Inne organizacje nie chetnie chyba otwraja infrmacjie dla szerszego grona. Zrszta ta rozmowa tez jest po czesci przadkowa. Jednak nie syszymy niz o takich inwestcjach np W gaudja Math co nie znaczy ze ich nie ma. A pamtamy z poprzednigo wieku rozprawy sadowe dotyczace budynkow swiatynnych.

Z jednej strony wiec otwartosc Wamany to dobry objaw, choc jak mowie trudno zaocznie doradzac w tach sparawach. Nataomiast tak ogolnie i filzoficznie im mniej takich rzeczy tym lepiej.

Arleta
Posty: 514
Rejestracja: 25 lis 2010, 10:05
Lokalizacja: Katowice

Re: UWAGA LYONESS!

Post autor: Arleta » 06 cze 2012, 01:50

Właśnie to mi się podoba w Hare Kryszna, że takie trudne sprawy nie są "zamiatane pod dywan". Kiedy były przypadki pedofilii w gurukulach to się o tym otwarcie mówiło i nawet ograniczyło nauczanie dzieci w gurukulach, żeby zmniejszyć niebezpieczeństwo trafienia na pedofila. A kościoły chrześcijańskie na ogół udają, że nic się nie dzieje i że nie ma problemu. Płacą odszkodowania za pedofilię, ale dalej utrzymują potencjalnie niebezpieczny dla dzieci system kształcenia.

Tak jakoś dziwnie wyszło w tym poście, że bardzo doświadczeni, zasłużeni i szanowani wielbiciele, tacy jak Prabhu Mathura, są jakby pouczani przez takich żółtodziobów jak ja. Nie chciałabym, żeby to było odbierane jako pouczanie, ale jako tylko wyrażenie mojej skromnej i prawdopodobnie błędnej opinii w temacie. Mam nadzieję, że Prabhu Mathura nie odebrał tego negatywnie.
Najważniejszy jest człowiek, a nie idea.

ParamatmaDas
Posty: 619
Rejestracja: 16 maja 2012, 04:06

Re: UWAGA LYONESS!

Post autor: ParamatmaDas » 24 cze 2012, 00:39

Dobrze napisane. Tam gdzie inni widza krytyke mozna dostrezec wlasnei cos poztwynego i rozwijajacego.

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: UWAGA LYONESS!

Post autor: trigi » 04 wrz 2012, 08:52

Arleta pisze:ZUS oparty jest na przekłamaniu. Czytałam, że fałszuje się dane o długości życia ludzi i podaje się, że żyją coraz dłużej. W rzeczywistości długość życia skraca się, a nie wydłuża (na skutek rozwoju chorób cywilizacyjnych, np. nowotworów).
Kolejny przykład do kolekcji, że średnia to 50 lat:
Zmarł aktor Michael Clarke Duncan
W wieku 54 lat zmarł w poniedziałek w Los Angeles amerykański czarnoskóry aktor Michael Clarke Duncan, znany m.in. z roli skazańca w filmie "Zielona Mila", za którą nominowano go do Oscara.
O zgonie poinformowała jego partnerka. Śmierć nastąpiła w szpitalu w konsekwencji trwających od blisko dwóch miesięcy komplikacji po zawale serca
Obrazek

ODPOWIEDZ