Prof. Hawking: zegar s?du ostatecznego tyka

Co cię porusza, boli, cieszy
naturalbeat

Prof. Hawking: zegar s?du ostatecznego tyka

Post autor: naturalbeat » 17 sty 2007, 19:17

Znany brytyjski naukowiec, fizyk - teoretyk i kosmolog Stephen Hawking ostrzegł w ?rodę, że globalna zmiana klimatu jest dla ludzko?ci większym zagrożeniem niż terroryzm.
"Jako obywatele ?wiata mamy obowi?zek ostrzegać opinię publiczn? przed niepotrzebnymi zagrożeniami, z którymi żyjemy na co dzień" - podkre?lił profesor.

Hawking wypowiedział się w zwi?zku z decyzj? ekspertów, którzy dodali zmiany klimatu do perspektywy zagłady nuklearnej, wskazuj?c na największe zagrożenia dla ludzko?ci - donosi w ?rodę BBC, informuj?c o przesunięciu o dwie minuty naprzód wskazówki "zegara s?du ostatecznego" (ang. Doomsday Clock), symbolicznie wskazuj?cego, ile czasu pozostało ludzko?ci do zagłady. Teraz zegar wskazuje pięć minut przed północ?. Od 1947 roku "zegarem s?du ostatecznego" zajmuje się zarz?d Biuletynu Naukowców- Atomistów (BAS - Bulletin of the Atomic Scientists) Uniwersytetu Chicago, prowadz?cych kampanię na rzecz rozbrojenia nuklearnego.

Minutow? wskazówkę zegara przesunięto naprzód po raz czwarty od końca zimnej wojny.

"Kiedy zastanawiamy się, jakie technologie oprócz broni nuklearnej mogłyby spowodować tak? dewastację naszej planety, szybko dochodzimy do technologii powoduj?cych emisję (zwi?zków) węgla" - uważa dyrektor BAS Kenette Benedict.

Prof. Hawking jest od 1977 roku profesorem prestiżowej katedry uniwersytetu w Cambridge, tej samej, któr? swego czasu zajmował sir Isaac Newton, odkrywca teorii grawitacji. Hawking zasłyn?ł jako autor bestsellera "Krótka historia czasu. Od wielkiego wybuchu do czarnych dziur"; w Polsce ksi?żka ukazała się w 1990 r.

Od ponad czterdziestu lat Hawking cierpi na stwardnienie zanikowe boczne (ALS), w wyniku którego jest sparaliżowany i utracił zdolno?ć mowy. Kontaktuje się z otoczeniem za pomoc? komputerowego syntezatora mowy.

żródło

Awatar użytkownika
Rasasthali
Posty: 641
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:58
Lokalizacja: USA

zegar s?du ostatecznego tyka

Post autor: Rasasthali » 17 sty 2007, 19:31

naturalbeat pisze:Znany brytyjski naukowiec, fizyk - teoretyk i kosmolog Stephen Hawking ostrzegł w ?rodę, że globalna zmiana klimatu jest dla ludzko?ci większym zagrożeniem niż terroryzm.
"Jako obywatele ?wiata mamy obowi?zek ostrzegać opinię publiczn? przed niepotrzebnymi zagrożeniami, z którymi żyjemy na co dzień" - podkre?lił profesor.

żródło
Ostatnio ogladalam 'Global Warning', film o bylego wiceprezydenta USA, Al Gore o zmianach klimatycznych spowodowanych ocieplaniem klimatu. Zrobilo na mnie wrazenie, choc o wiekszosci dawno wiedzialam. Ogladnijcie sobie jak tylko macie okazje. Swietny film i da wam do myslenia.

Uwazam ze jako bhaktowie powinnismy duza uwage zwracac na los ziemi i moze wiecej wpsolpracowac z oragnizacjami 'zielonych'. Jak napisalam w innym watku, nawet poszczenie lub ograniczanie jedzenia w Ekadasi pomoze chwilowo 'odladowac' ziemie, tym bardziej jesli miliony osob na calym swiecie beda mniej jadly. Zaczelam sie tym ostatnio bardziej przejmowac. Moj maz bardzo sie tym przejmuje - od zawsze kupuje jedzenie tylko z organicznych farm, jezdzi na rowerze zamiast autobusu, wylacza urzadzenia elektroniczne jak tylko nie korzystamy no i segreguje smieci.

Jako ciekawostke musze powiedziec, ze ostatnio przegladalam w Blackwells, slynnej ksiegarni w Oxfordzie najnowszy podrecznik do antropologii religii i bylam przerazona jak przeczytalam co facet napisal o bhaktach z Iskconu. Powiedzial, m.in. iz Iskcon jest jednym z najbardziej nieekologicznych ruchow religijnych. Pojecia nie mam skad to bierze, moze wybral sie na uczte niedzielna i zobaczyl stosy plastikowych tacek ? ;-) Swoj argument, o ile pamietam, oparl glownie na tym iz nasza filozofia sluzy porzuceniu zwiazkow cielesnych, swiata materialnego i skupia sie na medytacji itd.

Oczywiscie wszyscy wiemy ze sie myli, jednak warto bysmy sie nad tym zastanowili. Mam zamiar porozmawiac o tym z moim guru (Krsna Ksetra Prabhu) za kilka dni. M.in. ktos z bhaktow akademickich powinien napisac krytyke tego rozdzialu.
http://actinidia.wordpress.com/

Awatar użytkownika
anielka
Posty: 13
Rejestracja: 17 sty 2007, 16:47

Post autor: anielka » 18 sty 2007, 22:01

Wła?ciwie można zacz?ć nawet od tych tacek.Kiedy? bahktom nie przeszkadzało przyjeżdżanie do ?wi?tyni z własnymi naczyniami, więc czemu do tego nie wrócić? Tacki tylko dla go?ci z zewnatrz...hm...sama nie wiem.
Anomalia pogodowe s? coraz większe i również mnie to martwi....

Awatar użytkownika
Rasasthali
Posty: 641
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:58
Lokalizacja: USA

Post autor: Rasasthali » 19 sty 2007, 11:56

anielka pisze:Wła?ciwie można zacz?ć nawet od tych tacek.Kiedy? bahktom nie przeszkadzało przyjeżdżanie do ?wi?tyni z własnymi naczyniami, więc czemu do tego nie wrócić? Tacki tylko dla go?ci z zewnatrz...hm...sama nie wiem.
Anomalia pogodowe s? coraz większe i również mnie to martwi....
Ciesze sie ze wiecej bhaktow jest zainteresowanych. Mysle, ze mozemy wiele rzeczy zmienic na codzien i to pomoze. Byc moze kazdy z nas moglby tu lub w osobnym watku wkleic swoje pomysly zwiazane z ekologicznym zyciem - jak zmienic cos na mala skale, w obrebnie swojego mieszkania.


Tacki plastikowe mozna zastpaic papierowymi lub z lisci banana, czy gliniane, to lepsze niz plastik. Najlepsze sa jednak naczynia ktore mozna umyc, masz racje.
http://actinidia.wordpress.com/

Awatar użytkownika
Trisama
Posty: 254
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:31

Post autor: Trisama » 19 sty 2007, 13:37

Rasasthali pisze:
anielka pisze:Wła?ciwie można zacz?ć nawet od tych tacek.Kiedy? bahktom nie przeszkadzało przyjeżdżanie do ?wi?tyni z własnymi naczyniami, więc czemu do tego nie wrócić? Tacki tylko dla go?ci z zewnatrz...hm...sama nie wiem.
Anomalia pogodowe s? coraz większe i również mnie to martwi....
Ciesze sie ze wiecej bhaktow jest zainteresowanych. Mysle, ze mozemy wiele rzeczy zmienic na codzien i to pomoze. Byc moze kazdy z nas moglby tu lub w osobnym watku wkleic swoje pomysly zwiazane z ekologicznym zyciem - jak zmienic cos na mala skale, w obrebnie swojego mieszkania.


Tacki plastikowe mozna zastpaic papierowymi lub z lisci banana, czy gliniane, to lepsze niz plastik. Najlepsze sa jednak naczynia ktore mozna umyc, masz racje.
Oczywi ?cie nie używaj?c detergentów...

Awatar użytkownika
Kula-pavana
Posty: 238
Rejestracja: 27 lis 2006, 17:46

Re: zegar s?du ostatecznego tyka

Post autor: Kula-pavana » 19 sty 2007, 14:09

Rasasthali pisze:...ostatnio przegladalam w Blackwells, slynnej ksiegarni w Oxfordzie najnowszy podrecznik do antropologii religii i bylam przerazona jak przeczytalam co facet napisal o bhaktach z Iskconu. Powiedzial, m.in. iz Iskcon jest jednym z najbardziej nieekologicznych ruchow religijnych. Pojecia nie mam skad to bierze, moze wybral sie na uczte niedzielna i zobaczyl stosy plastikowych tacek ? ;-) Swoj argument, o ile pamietam, oparl glownie na tym iz nasza filozofia sluzy porzuceniu zwiazkow cielesnych, swiata materialnego i skupia sie na medytacji itd.

Oczywiscie wszyscy wiemy ze sie myli, jednak warto bysmy sie nad tym zastanowili. Mam zamiar porozmawiac o tym z moim guru (Krsna Ksetra Prabhu) za kilka dni. M.in. ktos z bhaktow akademickich powinien napisac krytyke tego rozdzialu.
zazwyczaj grupy religijne, ktore skupiaja sie prawie wylacznie na wyzwoleniu z tego swiata w jak najszybszym czasie, podchodza do tego swiata bardzo przedmiotowo i eksploatacyjnie (wszystko dla misji, bo koniec swiata jest tuz tuz - skad my to znamy?).

byc moze analiza tego goscia ograniczala sie do pobieznej lustracji podstawowych przeslanek naszego ruchu jak wyzej. no ale jedna wycieczka do Indii, jak np. Vrindavan, i facet tylko by sie utwierdzil w swoich pogladach, patrzac jak bhaktowie Kryszny traktuja najswietsze miejsce wlasnej religii... :roll:

niestety, prawda jest taka, ze u nas teoria kompletnie mija sie z praktyka - przynajmniej pod tym wzgledem. no i dlatego wielu ludziom trudno jest nas brac powaznie kiedy twierdzimy, ze jestesmy najbardziej ekologiczna religia swiata :twisted:

ODPOWIEDZ