Dzisiaj to jutro tamto

Co cię porusza, boli, cieszy
Vaisnava-Krpa
Posty: 4936
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dzisiaj to jutro tamto

Post autor: Vaisnava-Krpa » 20 lis 2011, 10:21

Pozatym i teologia sie rozwija, jak Trigi troche poczytasz. Np. z tego co czytalam to samo imie Radharani i wogole rasa Radharani z Kryszna nie bylo az tak podkreslane przed Jayadeva Goswamim (XIII wiek)..... W samej teologii Waisznawa jest troche przykladow tzw 'paradigm shift'....
Kłania się Caitanya Caritamrita, Madhya cz. 2
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

mirek

Re: Dzisiaj to jutro tamto

Post autor: mirek » 20 lis 2011, 18:50

Vaisnava-Krpa pisze:Chodzi o podtrzymywanie wiary w teorię ewolucji gatunków, zamiast ewolucji poprzez te gatunki.
Dlatego według mnie Prabhu, krytyka Śrila Prabhupada (znaczenie do ŚB 01.05.22, które zacytowałeś) jest słuszna wobec tych naukowców, którzy za wszelką cenę chcą zapomnieć o Krysznie oraz w celowy sposób nie dopuszczają do siebie myśli o tym, że główną wiedzą powinna być wiedza o duszy i przyjmują np. teorię ewolucji gatunków za Prawdę Absolutną. Gdy tacy ludzie przejmą stery to system wedyjski (zawierający naukę duchową i materialną) nie będzie miał szansy zaistnieć.
A właśnie zaistnienie takiego komplementarnego systemu wiedzy mogłoby być takim postępem wiedzy.

Awatar użytkownika
trigi
Posty: 2068
Rejestracja: 09 sie 2011, 13:38
Lokalizacja: UK

Re: Dzisiaj to jutro tamto

Post autor: trigi » 20 lis 2011, 21:12

Prabhupada: Darwin is a rascal. What is his theory? We kick on your face. [expose your bogus philosophy] That's all. That is our philosophy. The more we kick on Darwin's face, the more advanced in spiritual consciousness. He has killed the whole civilization, rascal.

[Srila Prabhupada from a Morning Walk, May 12, 1973, Los Angeles]

Bolito
Posty: 839
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Dzisiaj to jutro tamto

Post autor: Bolito » 20 lis 2011, 22:44

Rasasthali pisze: Dokladnie Bolito, nie moglabym tego lepiej ujac!
Dziękuję :)
Rasasthali pisze:Mowie o tym dlatego, bo zalezy mi na tym, by bhaktowie nie byli hipokrytyczni, i stosowali ta sama scisla krytyke wobec wlasnej teologii i wierzen. Tylko w ten sposob bedzie mozliwy dialog z ludzmi spoza Iskconu - inaczej ten ruch po prostu nie bedzie sie rozszerzal bo ludzie bardzo latwo potrafia przejrzec przez hipokrytyczne argumenty. Wystarczy po prostu zmienic troche perspektywe...
Też staram się tak postępować i np. nie wmawiać chrześcijańskim rozmówcom, że ich pisma zostaly całkowicie przerobione, udowadniać, że prawdziwe są rozmaite "V ewangelie", które oni uważają za starożytne apokryfy, lub wręcz współczesne zmyślenia. To ich wiara i znają się na niej (mam nadzieję) lepiej. Sami przecież nie zaakceptujemy twierdzenia, że Bhagavad-Gita pochodzi najwcześniej z II w. p.n.e., Bhagavata-Purana powstała w IX w., a Śrila Prabhupada "zmienił" Treść oryginalnej B-G.
trigi pisze: Mnie tez nie zniecheca dany pogląd na ewolucje tylko irytuję, że jest takowy przyjety za dogmat .

A czym tu się martwić? Za jakiś czas odkryją coś nowego i zmienia dogmat. Dopóki dana nauka nie ma wpływu na życie codzienne, nie ma się czym stresować.
Nie jedz na czczo (grafitti)

mirek

Re: Dzisiaj to jutro tamto

Post autor: mirek » 21 lis 2011, 00:14

Trigi,
trigi pisze:Prabhupada: Darwin is a rascal...
Nie wiem dlaczego wybrałeś akurat taki cytat, nie jest on zbyt adekwatny do tego, o czym pisałem ja, czy Rasasthali (przypuszczam, że we właściwy sposób odebrałem to, co napisała Mataji). A poza tym Śrila Prabhupada wyraźnie zaznaczył o co chodzi w Jego krytyce naukowców (tych ateistycznych). Na przykład:

"Jesteście naukowcami i doceniamy wasz trud. Krytykujemy was jedynie za to, że zapomnieliście o Krysznie. Na tym polega wasz problem.";

"Nie myśl, że występujemy przeciwko tobie czy naukowcom. Nie. Nalegamy jedynie, abyście zaakceptowali Krysznę. W przeciwnym razie jesteście zerem. Nie macie żadnej duchowej wartości.";

"Wcale nie mówimy, że wiedza naukowa jest bezużyteczna.".

"Prawda i piękno", rozdział 6.

Awatar użytkownika
Rasasthali
Posty: 641
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:58
Lokalizacja: USA

Re: Dzisiaj to jutro tamto

Post autor: Rasasthali » 21 lis 2011, 01:18

trigi pisze:Prabhupada: Darwin is a rascal. What is his theory? We kick on your face. [expose your bogus philosophy] That's all. That is our philosophy. The more we kick on Darwin's face, the more advanced in spiritual consciousness. He has killed the whole civilization, rascal.

[Srila Prabhupada from a Morning Walk, May 12, 1973, Los Angeles]
Moj 'ulubiony' cytat ;-) Zauwaz ze jest to cytat nie z ksiazki, ale porannej rozmowy Srila Prabhupada. Nie zapomnij, ze Srila Prabhupada mial tez niezle poczucie humoru i stad trudno z tego typu elektroniczncyh zapisow rozmow rozszyfrowac w jakim nastroju SP sie wypowiadal. Stad najbezpieczniej jest odnosic sie do pisanego slowa SP, nie rozmow.
http://actinidia.wordpress.com/

ODPOWIEDZ