Dzień Matki

Co cię porusza, boli, cieszy
Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Dzień Matki

Post autor: Aniruddha das » 26 maja 2016, 17:31

Szczególna relacja istniała między Śri Kryszną Caitanyą, a Jego matką Śaci.
Matka Yaśoda jest królową Vrajabhumi, a w rozrywkach Pana Caitanyi jest Śacimatą. Zatem syn Śaci jest synem Yaśody.
CC Madhya 3.143-150
Rozumiejąc, że Pan Caitanya przyjął wyrzeczony porządek życia, Śacimata, płacząc, powiedziała do Niego: "Mój kochany Nimai, nie bądź tak okrutny jak Twój starszy brat Viśvarupa."
Pan odrzekł: "Posłuchaj proszę, Moja droga matko. To ciało należy do ciebie. Ja nie posiadam niczego. To ciało zostało wychowane przez ciebie i od ciebie pochodzi. Nie jestem w stanie spłacić tego długu nawet przez miliony narodzin. Świadomie czy nieświadomie, przyjąłem ten wyrzeczony porządek życia. Nigdy jednak nie będę obojętny wobec ciebie. Moja droga matko, gdziekolwiek chcesz, abym został, tam zostanę, a cokolwiek polecisz, wykonam. To mówiąc, Pan złożył Swej matce wiele pokłonów, a zadowolona matka Śaci wciąż na nowo sadzała Go sobie na kolanach.
Potem Pan Caitanya zwrócił się do wszystkich bhaktów i Śacimaty:
Moi drodzy przyjaciele, dopóki będę tu, na ziemi, nigdy was nie porzucę. Nie będę też w stanie porzucić Mej matki.

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dzień Matki

Post autor: Vaisnava-Krpa » 29 maja 2016, 12:46

Hridayananda dasa Goswami:

Dzisiaj w wielu krajach jest Dzień Matki, dzień aby docenić i wyrazić naszą głęboką wdzięczność dla wszystkich naszych matek. Kryszna dał mi doskonały początek, aranżując moje narodziny z bardzo kochającej i inteligentnej matki. Od niemowleństwa nauczyłem się szacunku i docenienia silnych i inteligentnych kobiet które są również wspaniałymi kobietami. Matki odgrywają kluczową, centralną rolę w życiu nasz wszystkich.
Oczywiście wielkość kobiet nie jest ograniczona do ich nieocenionej roli jako matki. Każda kobieta oryginalnie jest oryginalnie czystą duszą, częścią Kryszny, zdolna do oświecania świata i osiągnięcia najwyższego oświecenia w tym życiu.

Z najlepszymi życzeniami,
Hridayananda dasa Goswami
https://spytajacharyadeva.wordpress.com ... thers-day/
13173071_1194151003959132_9187877453128727412_o.jpg
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Dzień Matki

Post autor: Aniruddha das » 02 cze 2016, 21:26

Kryszna znany jest pod imieniem Yaśoda-nandana, ponieważ Swoje dziecięce rozrywki we Vrindavanie zadedykował swojej matce Yaśodzie

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Dzień Matki

Post autor: Aniruddha das » 04 cze 2016, 17:29

W Śrimad Bhgavatam jest napisane, że Bóg Najwyższa Osoba, Kapila, darzył Swoją matkę Devahuti wielkim uczuciem.. Pan jest wszechdoskonały, dlatego miłość, którą okazał Swojej matce była kompletna.
Śbh 3.33.9

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Dzień Matki

Post autor: Aniruddha das » 14 lis 2016, 14:44

Śrimad Bhagavatam Księga 4 — Stworzenie czwartego porządku
Rozdział 12 – Dhruva Maharaja powraca do Boga
Tekst 32
Dhruva siedział już w tym transcendentalnym samolocie, który miał właśnie wystartować, kiedy przypomniał sobie o swej biednej matce, Suniti. Pomyślał wtedy: "Jakże mogę sam udać się na planetę Vaikuntha i zostawić moją biedną matkę?"

Dhruva Maharaja czuł się zobowiązany wobec swojej matki Suniti. To właśnie Suniti dała mu wskazówkę, dzięki której mógł teraz zostać zabrany osobiście przez towarzyszy Pana Visnu na planetę Vaikuntha. W tej chwili przypomniał sobie o matce i chciał ją zabrać ze sobą. W rzeczywistości matka Dhruvy Maharajy, Suniti, był jego patha-pradarśaka-guru. Patha-pradarśaka-guru oznacza "guru, czyli mistrz duchowy, który pokazuje drogę".
gdy tylko Dhruva Maharaja pomyślał o swojej biednej matce, towarzysze Visnu zapewnili go, że Suniti również zmierza na Vaikunthalokę w drugim samolocie. Dhruva Maharaja myślał, że sam leciał na Vaikunthalokę, zostawiając matkę, a to z kolei nie było zbyt korzystne, ponieważ ludzie mogliby go krytykować za to, że nie zabrał ze sobą Suniti, której tyle zawdzięczał. Lecz Dhruva wiedział również, że nie był Najwyższym. A więc, byłoby to możliwe jedynie wtedy, gdyby Kryszna spełnił jego pragnienia. Kryszna natychmiast zrozumiał, czego Dhruva pragnie i powiedział mu, że jego matka udaje się razem z nim. To wydarzenie dowodzi, że czysty bhakta, jak Dhruva Maharaja, może spełnić wszystkie swoje pragnienia. Taki bhakta, dzięki łasce Pana, staje się dokładnie niczym Pan, a zatem kiedykolwiek o czymś pomyśli, jest to natychmiast spełniane.

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Dzień Matki

Post autor: Aniruddha das » 21 sty 2017, 11:50

Śri Caitanya Mahaprabhu wiedział, że Jego matka bardzo cierpi z powodu rozłąki. Tak więc każdego roku wysyłał do Navadvipy Jagadanandę Panditę, by ją pocieszył.
Śri Caitanya Mahaprabhu mówił do Jagadanandy Pandity: "Idź do Nadii i przekaż pokłony Mojej matce. Dotknij w Moim imieniu jej lotosowych stóp.
Powiedz jej ode Mnie: Pamiętaj, proszę, że przychodzę tu codziennie i składam wyrazy szacunku twoim lotosowym stopom.
Przychodzę niezawodnie każdego dnia, w którym pragniesz Mnie nakarmić, i przyjmuję to, co ofiarowujesz.
Matko, proszę, nie uważaj tego za obrazę, gdyż Ja, twój syn, jestem zupełnie uzależniony od ciebie.
Zgodnie z twym poleceniem przebywam tutaj, w Nilacali, Jagannatha Puri. Póki żyję, nie opuszczę tego miejsca.
CC Antya 19.6-11

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Dzień Matki

Post autor: Aniruddha das » 22 sty 2017, 13:46

Śri Caitanya Mahaprabhu jest najprzedniejszym klejnotem pośród wszystkich wielbicieli własnych matek. Służył Swojej matce nawet po przyjęciu ślubów sannyasy.
CC Antya 19.6-14

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Dzień Matki

Post autor: Aniruddha das » 22 sty 2017, 21:00

Oczywiście Pan Caitanya służył Swojej matce nie łamiąc zasad sanyasy.
Stosując się do polecenia Paramanandy Puri, Śri Caitanya Mahaprabhu wysłał Swojej matce ubranie będące prasada, które Pan Jagannatha zostawił po Swoich rozrywkach w formie chłopca pasterza.
Śri Caitanya Mahaprabhu z wielką ostrożnością przyniósł pierwszorzędne prasada od Pana Jagannatha i przesłał je w osobnych paczkach Swojej matce i bhaktom z Nadii.

CC Antya 19. 12-13

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Dzień Matki

Post autor: Aniruddha das » 25 maja 2018, 21:24

Kiedy Pan Kryszna spostrzegł, że Vasudeva i Devaki stoją przed Nim tak pełni czci, natychmiast poddał ich wpływowi Swojej yogamayi, tak aby mogli traktować Jego i Balaramę jak swoje własne dzieci. Tak jak w tym materialnym świecie, poprzez wpływ złudnej energii, może zostać ustanowiony wśród żywych istot związek istniejący pomiędzy matką, ojcem i dziećmi, tak też, dzięki oddziaływaniu yogamayi, bhakta może ustanowić związek, w którym Najwyższy Osobowy Bóg będzie jego dzieckiem.
Kryszna - Źródło wiecznej przyjemności
Rozdział 44 – Kryszna odnajduje syna Swego nauczyciela

Aniruddha das
Posty: 2455
Rejestracja: 26 lut 2007, 21:45

Re: Dzień Matki

Post autor: Aniruddha das » 25 maja 2018, 21:30

Pan Kryszna powiedział:
Moja droga matko, człowiek ma dług wdzięczności wobec swoich rodziców, od których otrzymuje to ciało, dzięki któremu może cieszyć się wszelkim dobrobytem egzystencji materialnej. Według wskazówek wedyjskich, ta ludzka forma życia umożliwia spełnianie różnego rodzaju religijnych czynności, spełnienie wszelkiego rodzaju pragnień i zgromadzenie różnorodnych bogactw. I tylko w tej ludzkiej formie życia istnieje możliwość wyzwolenia się z egzystencji materialnej. Ciało to jest produkowane przez wspólny wysiłek ojca i matki. Dlatego każda ludzka istota powinna być wdzięczna swoim rodzicom i powinna zrozumieć to, że nie jest w stanie spłacić długu, który wobec nich zaciągnęła. Jeżeli, doszedłszy do pełni wieku, syn nie stara się zadowolić swoich rodziców, poprzez swoje czyny czy poprzez obdarzenie ich materialnymi dobrami, z pewnością po opuszczeniu tego ciała zostanie ukarany przez kontrolera śmierci i zmuszony do jedzenia swojego własnego mięsa. Jeśli jakaś osoba jest w stanie troszczyć się o swoich własnych rodziców, dzieci, mistrza duchowego, braminów i innych, i jest w stanie dać im ochronę, lecz nie robi tego, już uważana jest za martwą, mimo że jeszcze oddycha. Mój drogi ojcze i Moja droga matko, zawsze byliście bardzo niespokojni o Nasze bezpieczeństwo, ale na nieszczęście My nie mogliśmy wam służyć w żaden sposób. Aż do tej chwili jedynie trwoniliśmy Nasz czas. Nie mogliśmy służyć wam, ale nie mogliśmy na to nic poradzić. Matko i ojcze, prosimy, wybaczcie Nam nasze grzechy."
Kryszna - Źródło wiecznej przyjemności
Rozdział 44 – Kryszna odnajduje syna Swego nauczyciela

ODPOWIEDZ