Forum - dla wszystkich?

Sprawy związane z rozwojem i utrzymaniem portalu
Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Forum - dla wszystkich?

Post autor: Vaisnava-Krpa » 09 lis 2007, 13:54

Forum - dla wszystkich?

Czy forum powinno być dostępne dla każdego kto pragnie się udzielać, nawet malolaty z ulicy, który nic nie wie o Krysznie, wie natomiast z mediów, ze ma nas nie lubić?

Czy forum powinno być dostępne tylko dla uzytkowników, którzy przeszli proces rejestracji, bhaktowie, ktorzy przedstawili się i obce osoby, które chcą się czegoś dowiedzieć?

Czy traktować forum jako medium do wyżycia się wszystkich, którym coś na sercu i wątrobie leży, czy moze forum powinno być dla specjalistów, osób, które wypowiadając się, wiedzą co chcą powiedzieć i osiągnąć?

Nie rzadko zdarza się, że loguje się osoba, która pragnie być anonimowa równocześnie personalnie krytukuje inne osoby. Czy dopuszczać do anonimowej krytyki?

Zdarzają się osoby, które jedynie pragną "wrzucić tu trochę brudów", aby realizować jakieś prywatne akcje sabotażowe względem organizacji czy osób prywatnych, będąc anonimem.

Innymi słowy - jak widzicie rolę forum?
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
RafalJyot
Posty: 976
Rejestracja: 23 lis 2006, 13:55
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Re: Forum - dla wszystkich?

Post autor: RafalJyot » 09 lis 2007, 14:10

Arkadiusz pisze:Forum - dla wszystkich?

Czy forum powinno być dostępne dla każdego kto pragnie się udzielać, nawet malolaty z ulicy, który nic nie wie o Krysznie, wie natomiast z mediów, ze ma nas nie lubić?
Myśle, że koncepcja, którą zainicjowała vrinda jest idealna. Podział topiców na dostępne i niedostępne spełnia zadanie.
Czy forum powinno być dostępne tylko dla uzytkowników, którzy przeszli proces rejestracji, bhaktowie, ktorzy przedstawili się i obce osoby, które chcą się czegoś dowiedzieć?
Dla topicow 'exclusive' tak.
Czy traktować forum jako medium do wyżycia się wszystkich, którym coś na sercu i wątrobie leży, czy moze forum powinno być dla specjalistów, osób, które wypowiadając się, wiedzą co chcą powiedzieć i osiągnąć?

Specjaliści sami się wyłonią, więc topiki specjalistyczne nie powinny być śmietnikiem, zatem administrator powinien kasować spamy.
Nie rzadko zdarza się, że loguje się osoba, która pragnie być anonimowa równocześnie personalnie krytukuje inne osoby. Czy dopuszczać do anonimowej krytyki?
Jeśli to krytyka rzeczowa to tak, jeśli prywatna to uważam, iż nie ma znaczenia czy znamy tą osobe czy nie - powinna zostać ostrzeżona i ostatecznie gdy nie zmieni nastawienia - wyłączona.
Innymi słowy - jak widzicie rolę forum?
Ja osobiście gustuję w Iskconowych forach zachodnich, gdzie dyskusja jeśli ma miejsce jest rzeczowa i na poziomie. Lepiej pisać rzadziej a konkretniej, chyba że chodzi o topiki w stylu 'jak zrobić ciasto na pierogi'.
To wiąże się jednak z czymś bardziej fundamentalnym, ten brud tkwi w kulturze Polaków, którzy są zdania, że będąć ignorantami mogą zająć stanowisko.
klim krishna klim

[Jyotish] http://rohinaa.com

mantra has changed our lives

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 09 lis 2007, 18:20

Forum jest podzielone na publiczne i tematyczne, które docelowo ma być dla wybranych, moim zdaniem znanych osób - nie anonimów. Niedlugo minie rok jak istnieje projekt, więc może jest dobry czas, aby zrobić selekcję.

Proszę się zgłaszać, ci ktorzy pragną mieć możliwość pisania na forum tematycznym. Będzie ono dostępne do czytania dla każdego, więc nie ma potrzeby zgłaszać się jeżeli ktoś chce tylko czytać.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 09 lis 2007, 19:17

Jednak dalej mam wątpliwości. Czy pokój np. Kryszna Katha musi być zamknięty, czy nie może być na ogólnym, czy jest jakieś zagrożenie, ze będąc na ogolnym nie będzie Kryszna Katha? Jak ewentualnie to podzielić, i czy może na próbę stworzyć pokój, typu : Pytania i odpowiedzi dla początkujących, który byłby dostępny nawet dla niezalogowanych, lub każdego zalogowanego, ale bez aktywacji i sprawdzania tożsamości?

Ciekawe, że 185 osób jest zarejestrowanych, z tego znam może połowę, a większość osób nie napisalo nić ani razu, więc jaki cel mają ludzie aby się rejestrować? Chcą dostawać newsletter czy myślą, że zobaczą więcej?

Nie wiem czy się da tak zrobić automatycznie, żeby zarejestrowanych a nie piszących po 3-6 miesiącach usuwać.
...........
A i odchudziłem Pytania i Odpowiedzi, bo większośc tematów skupia się na tym pokoju, mogących często być w innych.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

yogamaya

Post autor: yogamaya » 11 lis 2007, 19:24

Ja bym zrobił tak:
Forum - Polska Społeczność Waisznawa zamknął bym dla zwykłych userów i stworzył grupę powiedzmy: "Waisznawa", która miałaby możliwość czytania i pisania w tym forum.
Mniej więcej się znamy i z nadaniem praw bhaktom nie byłoby raczej problemu.
Następnie przeniósł bym tam fora:
- Kryszna Katha
- Przemyślenia, realizacje i wnioski
- Ayur Weda
- Jyotish
Kto w przyszłości chciałby wejść do tej grupy musiałby mieć zgodę admina.

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 13 lis 2007, 19:55

Narazie wyslalem około 60 maili do osób, które zarejestrowaly się kiedyś ale nie korzystają z tej rejestracji. Widzowie mogą być niezarejestrowani. Myślę, że mozna wprowadzić wymóg 1 postu na 6 miesięcy. Nie zmusi to do pisania na silę, a pozwoli oszacować czy wpis jest martwy i zaśmieca tylko administratorom przejrzysty wgląd w forum. Każdy z nich otrzymal maila o tej treści:

Witaj,
zarejestrowałeś/aś się jakiś czas temu na forum Hare Kryszna (http://forum.waisznawa.pl/).
Ponieważ czyścimy forum, usuniemy w ciagu 3 dni rownież użytkowników, którzy zarejestrowali się już jakiś czas temu, lecz nie korzystali z możliwości pisania. Od decycji możliwe jest odwołanie z wyjaśnieniem, piszcie na maila: arkadiusz@waisznawa.pl, jednak informujemy, że zawartość forum jest tak samo dostępna dla osób niezalogowanych.

Pozdrawiamy
Redakcja WWW.NAMAHATTA.PL
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
Rasasthali
Posty: 641
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:58
Lokalizacja: USA

Post autor: Rasasthali » 13 lis 2007, 23:05

Uwazam ze wiekszosc dysksuji powinna byc dostepna jedynie gdy posiada sie haslo, procz forum dotyczacych pytan ogolnych, dla poczatkujacych.
http://actinidia.wordpress.com/

Awatar użytkownika
gndd
Posty: 457
Rejestracja: 23 lis 2006, 18:24

Post autor: gndd » 15 lis 2007, 21:29

Arkadiusz pisze:Myślę, że mozna wprowadzić wymóg 1 postu na 6 miesięcy. Nie zmusi to do pisania na silę, a pozwoli oszacować czy wpis jest martwy i zaśmieca tylko administratorom przejrzysty wgląd w forum.
Znaczy sie konta beda usuwane? Rozumiem, ze jesli tak, to znikna tez wszystkie ewentualne teksty danego uzytwkownika sprzed, dajmy na to, roku?
Govindanandini

We don't get it, so we fear it. (Bob Geldof)
http://podserve.biggu.com/podcasts/show/iskcon-studies
http://www.flickr.com/photos/12994088@N06/sets/72157601908066950/

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 16 lis 2007, 09:35

Będą usuwane konta użytkowników, którzy zarejestrowali się i nie napisali ani 1 postu. Takich jest sporo. Właśnie znalazlem użytkownika, który napisał 1 post jakby był bhaktą w temacie o ekadasi, a na swojej stronie ma w linkach polecanych min. Gościa niedzielnego, namahatta.pl tam nie znalazłem. Nie zawsze się da usunąc teksty wraz z użytkownikiem, kiedy jego teksty były cześcią dyskusji, na które ktoś odpowiedział. Ale narazie usunę uzytkowników, którzy logują się i pól roku lub rok nic nie napisali, nic o nich nie wiem. Moje przemyślenia skłaniają mnie w stronę forum branżowego niż w stronę ogólnodostępnego. Większośc nie znaczy racji, szczególnie gdyby tu się nagle 50 nawracających katolików zalogowała:) Próbuję opracować system działania forum, tak samo jak od lat myślę jak powinien wyglądać polityczny system wedyjski w praktyce:)
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Vaisnava-Krpa » 17 lis 2007, 22:12

Usunałem użytkowników, którzy sdię zarejestrowali ale nie zdazyli napisać ani 1 posta od roku. Trochę się zapędziłem w kasowaniu i nie usunąlem tych którzy nic nie pisali od niecałych 5 miesięcy. Gdyby ktoś chciał się zarejestrować na nowo, zawsze może, ale w ten sposób oczyszczamy niepotrzebne wpisy. Jeżel ktoś się rejestruje aby otrzymywać newsletter, którego narazie i tak nie wydajemy, bo nie ma komu, to wystarczy zarejestrować się na stronie glównej.
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

ODPOWIEDZ