Nie podawać maili na forum

Sprawy związane z rozwojem i utrzymaniem portalu
Vaisnava-Krpa
Posty: 4935
Rejestracja: 23 lis 2006, 17:43
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Nie podawać maili na forum

Post autor: Vaisnava-Krpa » 10 mar 2009, 21:33

Chyba, że na własne ryzyko. Jest tu trudno się zarejestrować ale właśnie dlatego aby było bezpiecznie. Naszych maili w profilu nie widzą inni a wysyłając maila robią to za pośrednictwem nama-hatta.pl, nie znając adresu odbiorcy.

"Na większości publicznych forów dyskusyjnych nie da się zamieścić żadnego wpisu bez wcześniejszego zarejestrowania się i podania adresu email. Zdają sobie z tego sprawę spamerzy, którzy przy pomocy małych programów przeszukują wiadomości na forach i grupach dyskusyjnych w poszukiwaniu cennych adresów. Podanie adresu używanego, na
codzień do prywatnych kontaktów oznacza bardzo często „śmierć” dla takiego maila."

Dostaję dużo spamu ostatnio, nawet na gadu gadu, a zdałem sobie sprawę, że w wielu miejscach podawałem swój nr. Oczywiście nie da się tego uniknąc ale męczące to jest.

"Najbardziej skuteczną metodą ochrony własnego adresu poczty przed spamem jest nie podawanie go nikomu. Oczywiście takie rozwiązanie nie ma większego sensu, to tak samo jakby czekać na telefon od znajomego nie zdradzając mu wcześniej własnego numeru. Własny adres email należy odpowiednio zabezpieczyć i chronić, aby zminimalizować zalew niechcianej korespondencji."

Ostatnio dostawałem też wiadomości, głównie na moje konto Hare Kryszna na naszej klasie typu: czy to nie twoje zdjęcie i link do strony. Od osób, które miały zero znajomych zazwyczaj albo same konta fikcyjne i przypadkowe osoby zapewne.

Dlatego najlepiej porozumiewać się poprzez pw (prywatne wiadomości wysyłane za pomocą forum) lub pisząc maile za pośrednictwem forum. Wtedy z naszej strony mail jest zabezpieczony. Ponieważ oglądalność serwisu jest duża, a wczoraj nawet przez chwilę była awaria z powodu zbyt dużej liczby zapytań w ciągu godziny, więc ilość tzw. kombajnów internetowych zbierających maile z postów na forum jest duża. Tak samo duża jest liczba automatycznych użytkowników, którym jakby pozwolić się automatycznie zarejestrować bez sprawdzania tożsamości to mielibyśmy na forum reklamy wiagry i stron pornograficznych. Mamy zamontowany system utrudniający poprzez czytanie kodu z obrazka ale albo spamy są już tak zaawansowane albo ktoś ręcznie je rejestruje. Na szczęście rejestracja wymaga jeszcze mojej aktywacji dlatego to tak trudne jest i trwa zanim ktoś będzie aktywowany. Dodatkowo zawsze wysyłam zapytanie, kiedyś tylko do niejasnych maili, które brzmiały dziwnie ale teraz do każdego. Swoją drogą nie rozumiałem jak ludzie mogą wymyślać dziwnie brzmiące nazwy maili, które nieraz prawdziwe kasowałem, za co przepraszam, ale to te angielsko brzmiące, ale wyczytałem, że trudniejsze maile są bezpieczniejsze.

"Jeśli spamer ma jeden adres w danej domenie, podejrzewa iż domena istnieje. Jeśli ma ich dużo, może być pewien, iż domena istnieje. Wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, by próbował zgadnąć inne adresy w istniejącej domenie. Może do tego celu stosować przeróżne metody. Zazwyczaj jednak po prostu używa gotowych słowników zawierających np. popularne imiona, słowa itp. Czasem do adresu dodaje np. dwucyfrowe lub czterocyfrowe liczby (reprezentujące rok) i voila. Mnóstwo gotowych adresów, do których można wysyłać śmieci (nieważne, czy istnieją czy nie, bo przecież spamerzy i tak kradną zasoby innych osób, np. przesyłając spam przez zainfekowane komputery domowe).


Jak bronić się przed atakiem słownikowym
Najprostszą metodą obrony jest wybór nazwy konta, którą będzie trudno zgadnąć. Złą nazwą konta byłaby na przykład tomek1972@tonid.net (nie martwcie się, ten adres nie istnieje), a dobrą: tonid.nie.lubi.spamu@tonid.net (ten też nie istnieje). Czym bardziej nieoczywisty jest adres, tym trudniej spamerowi będzie go zgadnąć i tym mniejsze prawdopodobieństwo, że otrzymamy nań spam."


NIE WYSYŁAĆ ŁAŃCUSZKÓW!

"Skrajnym przypadkiem głupoty (tak, nie obawiam się tu użyć tego słowa) jest rozsyłanie przez internautów łańcuszków lub śmiesznych obrazków do wszystkich znajomych. Machinalnie klikają na wszystkie adresy w książce i wysyłają bezużyteczny list, jednocześnie dając wszystkim pozostałym odbiorcom nasz adres. W przypadku łańcuszków głupota sięga dalej, ponieważ internauci przekazują list wraz z nagłówkiem zawierającym wszystkie adresy poprzednich odbiorców. W ten sposób jeden list z łańcuszkiem (typu „Bill Gates daje sto dolarów każdemu, kto prześle ten list dalej!” albo „Pilnie potrzebna krew typu AB RH-!”), który trafi do nieodpowiedzialnego internauty (np. z zawirusowanym komputerem) to genialna pożywka dla spamera, który otrzymuje często setki albo tysiące nowych, sprawdzonych adresów."
Oszust zajmuje miejsce nauczyciela. Z tego powodu cały świat jest zdegradowany. Możesz oszukiwać innych mówiąc: "Jestem przebrany za wielbiciela", ale jaki jest twój charakter, twoja prawdziwa wartość? To powinno być ocenione. - Śrila Prabhupada

Awatar użytkownika
Mathura
Posty: 994
Rejestracja: 15 cze 2007, 12:02
Lokalizacja: Sławno

Post autor: Mathura » 11 mar 2009, 13:45

Jakiś czas temu dostałem antyspamowy program, który sprawuje się całkiem dobrze.

Służy do zainstalowania na stronach WWW.

Oto opis działania programu przesłany przez jego producenta

"Pomoc

Do czego program służy?
Jeśli masz własną stronę WWW, często na niej podajesz swój adres e-mail. Nic ma w tym nic złego, z tym, że spamerzy instalują roboty, które szukają na wszystkich stronach WWW małpki (@) i próbują wyłuskać adres email. Nie trudno jest się domyślić, że po dodaniu naszego maila do takiej bazy będziemy dostawać spam. Aby nie dostawać spamu można na stronie nie podawać swojego adresu e-mail co jest złym rozwiązaniem, gdyż oglądacze strony nie będą mogli do Ciebie napisać. Program ten na podstawie Twojego adresu e-mail generuje wstawkę (totalna kaszanka) która zostanie pominięta przez robota skanującego sieć. Przykładowa wstawka wygląda tak:

<p><script><!--
var malpa='@';
var kropa='.';
var m1='mai';
var m2='lto:';
document.write('<a>jelcyn@hat.pl</a>');

Ile program kosztuje?
Nic, ale jeśli masz nadmiar gotówki napisz do mnie na maila ;-)

Czy mogę program wrzucić na swoją stronę WWW?
Oczywiście, ważne abyś nie zmieniał zawartości pliku exe i tego pliku pomocy. Nie możesz pobierać opłat za dystrybucję tego programu

Kontakt z autorem:
WWW: http://www.zdzich.prv.pl
Email: jelcyn@hat.pl "


Jeśli programiku nie będzie na podanej wyżej stronie to mogę go przesłać zainteresowanym.

ODPOWIEDZ